TORNÁDO Z TATIER...
TORNÁDO Z TATIER: Ak by sa dotklo zeme, bola by to katastrofa
POPRAD, 06.07.2009., 10:54 | TV Markíza / Ivan Čerňanský, dd
Podľa známeho meteorológa RNDr. Jozefa Iľka išlo o tornádo nultého stupňa. Mohlo dosahovať rýchlosť až 115 km/h.
Vo Vysokých Tatrách vyčíňalo cez víkend tornádo. Už v sobotu sa objavil typický lievikovitý útvar na oblohe neďaleko Popradu. A v nedeľu tornádo zbadala krátko pred dvanástou hodinou počas letu na záchrannú akciu vo Vysokých Tatrách posádka vrtuľníka z Popradu.
TOTO VIDELI NAŠI ČITATELIA
"Počas letu do Vysokých Tatier v čase medzi 11:53 a 11:55 h sa posádka vrtuľníka stretla s nezvyčajným prírodným javom. Medzi Veľkým Slavkovom a Novou Lesnou sa vytvorilo tornádo. Pilot chvíľu letel vedľa neho a potom nabral kurz do Malej Studenej doliny. Tornádo vrtuľník minulo," informoval hovorca LZZS ATE Pavol Svetoň.
Ešte v nedeľu ten istý úkaz pozoroval aj mladý muž z Popradu, ktorý dokonca tornádo nafilmoval. Dve jeho videá, ktoré zverejnil na známom internetovom portáli vám ponúkame aj my.
Tornáda ľudia pozorovali už minulý víkend pri Topoľčanoch.
_______________________________________________________________________________________________________________
Keďže zábery zhotovil počas jazdy autom, nie sú veľmi kvalitné, ale "tornádo" sa dá na nich zreteľne rozpoznať. Na prvom videu, ktoré má vyše 20 sekúnd, je zreteľne vidno lievikovitý tvar tornáda.
"Druhé tornádo som pozoroval cca. 7mininút po prvom, viditeľné bolo asi 25 sekúnd," uviedol amatérsky kameraman vystupujúci pod prezývkou Vigor9700.
VIDEO Č.1
VIDEO Č.2
NIE SÚ U NÁS AŽ TAKÉ ZRIEDKAVÉ
Prvé informácie o oblakoch lievikového tvaru sa objavili už minulú sobotu. Ľudia ich videli pri Tesároch v Topoľčianskom okrese. Počas búrky sa tu niekoľko desiatok minút točil obrovský vzdušný vír. Meteorológovia tento úkaz oznľačili ako "tromba". Podľa známej internetovej encyklopédie ide o počiatok tornáda. Podľa RNDr. Jozefa Iľka je tromba širšie označenie pre smršť alebo tornádo: "Je to to isté, ako keď na parkovisku vidíte točiace sa líste."
Tornádo v českom meste Písek sa objavilo pred dvomi rokmi. Spôsobilo značné škody. (Foto: ČHMÚ)
Pred niekoľkými rokmi zaútočilo takéto tornádo aj na Osrblie. Vietor tam vtedy "pokosil" polovicu lesa. "Hrubé stromy odrezalo v polovici a zostala iba spúšť," spomína si Iľko.
Podobné úkazy v našich zemepisných šírkach nie sú až také zriedkavé. Pred dvomi rokmi sa rovnaký úkaz objavil v českom Trutnově a Písku. Podľa českých hydrometeorológov sa toto tornádo dokonca niekoľkokrát dotklo zeme a spôsobilo značné škody. Podobné úkazy pozorovali meteorológovia aj v Poľsku.
BOLO TO TORNÁDO?
Podľa meteorológa RNDr. Jozefa Iľka, však nejde o typické tornádo, aké poznáme zo Severnej Ameriky. Úkaz, ktorý pozorovali ľudia vo Vysokých Tatrách je tzv. "tornádo nultého stupňa" alebo ide o "smršť". "Tento jav vzniká počas búrky, kedy sa vytvorí lievik, ktorý sa postupne posúva k zemi ako chobot," hovorí známy meteorológ.
Rýchlosť tornáda nultého stupňa je od 75 do 115 km/h.
ČAKÁ NÁS TO ČORAZ ČASTEJŠIE
Tornádo nultého stupňa vzniká pri búrkach s rýchlosťou vetra od 65 do 115 km/h. U nás bývajú silnejšie búrky iba zriedkavo. "Tornáda ako v Severnej Amerike sa u nás nevyskytujú a ani nebudú," predpovedá Iľko. "Častejšie sú víchrice. Tie dosahujú rýchlosť 75 km/h," pokračuje známy meteorológ.
Napriek tomu sa môžeme na podobné úkazy tešiť čoraz častejšie. "Atmosféra je teplejšia ako kedysi, a tak sa aj tornáda vytvýrajú častejšie. Pri nich môžu vznikať smršte," povedal ďalej Iľko. Ak by sa takéto "lieviky" dotkli zeme, mohli by napáchať veľké škody.